SSK - SGK Doğum İzni

doğum izni

SSK Doğum İzni


Kadınların iş hayatlarına aktif bir şekilde katılmalarını destekleyen bir çok çalışma kapsamında, annelik hakkından yararlanmaları gerektiğinde de SGK tarafından bir çok imkan sağlanmaktadır.


Kadının anne olduktan sonra da çalışabilmesi için gerekli olan her konuda SGK kapsamında çalışma yapılmıştır. Hamilelik sürecinde doğum zamanı yaklaşırken ve doğum sonrasında doğum izni verilerek, anne adayının bebeğine vakit ayırabilmesi ve sonrasında da işe devam edebilmesi sağlanmıştır. Milyonlarca kadının merak ettiği SSK doğum izni, hamileliğin son 8 haftası ve doğumdan sonraki ilk 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır.


Bu sürenin doğum öncesi sürecinde eğer doktor çalışmayı uygun görüyorsa, doğuma son 5 hafta kala çalışmakta herhangi bir sakınca olmaz.


SSK Doğum İzni İşlemleri


Hamile olan kadın, doktor raporunu işverene sunar ve hamile olduğunu bildirir. İşveren hamile olduğu için kadını işten çıkarma hakkına sahip değildir. Bu nedenle hekimin düzenlediği rapor kapsamında işveren izin günlerini sisteme işler.

Anne adayının çoğul gebelik durumunda izin süresi 18 haftaya çıkarılır. Ayrıca 1 yaşına kadar bebeği emzirmesi için günde 1.5 saat süt izni verilir ve bu konu işverenle işçi anne arasında görüşülerek kararlaştırılır. İzin için belirlenen tarihler, doktorun uygun görmesi halinde 37. haftaya kadar uzatılabilir. Doğum izni SSK ya da diğer SGK kapsamında çalışan anneler için aynıdır.

Hamilelik kontrolleri için verilen izinler doğum izninden düşülmez. Bu nedenle hamile annelerin SSK izinleri hakkında iyi bir bilgi sahibi olmaları, hak kayıplarını önlemek açısından önemlidir.Ücretli İzin

Anne adayı doğum yaptıktan sonraki 8 haftalık süre içinde maaşını alabilir. Ancak bu süreyi aştığında, ücretsiz izin alma durumu söz konusuysa, maaşını alamaz. Maaş aldığı doğal izin sürecinde ücretli izin kullanmış olur.