SSK - SGK Askerlik Borçlanması

askerlik borçlanması

Askerlik Borçlanması Hesaplama


Erkekler için çalışma hayatı, askerlik öncesi ve askerlik sonrası olarak ikiye ayrılır. Çünkü bir çok kişi, askerlikle bölünen iş hayatının sekteye uğraması nedeniyle sorun yaşamaktadır.

Üniversiteden mezun olan bir erkek işçinin önündeki ilk engel, askerliktir. Çünkü bir çok kurumsal firma, askerlik sorunu olmayan elemanlar aramaktadır. Ancak bu pek mümkün olmadığı için, SGK askerlik görevinin de sigortalılık süresine dahil edilebilmesini sağlamıştır. Askerlik borçlanması adı verilen bu uygulama, askerde geçirilen sürelerinin ücretlerini ödeyerek, emeklilik gün sayısından düşülmesi durumudur.


Askerlik Borçlanmasına Nasıl Başvurulur?


Askerlik borçlanması için, borçlanma talebinde bulunacak olan kişinin en son çalıştığı iş yerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna giderek, SGK borçlanma talep dilekçesi doldurması gerekmektedir.

Onaylatılan bu belge ile birlikte,  Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne gidilerek askerlik borçlanması talebi gerçekleştirilmelidir. Askerlik gün sayınızın tamamı ya da talep ettiğiniz miktarı için borçlanma yapabilirsiniz. Mesela 550 gün askerlik yaptıysanız ve 300 güne ihtiyacınız varsa, 300 gün için borçlanabilirsiniz. Ancak bunu dilekçenizde belirtmeniz gerekir. Eğer belirtmezseniz, tamamı için borçlanacaksınız.

Askerlik borçlanmasının günlük miktarı her ayda bir değişikliğe uğrayan asgari ücret üzerinden hesaplanır. Asgari ücretin brüt olarak günlük yüzde 32’si oranında hesaplama yapılır.Askerlik Borçlanması Nasıl Ödenir?


Askerlik borçlanması başvuru sonrasında incelenen talebinizin tebliğ tarihi itibarı ile 3 ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

Ödemeleri, PTT şubelerinden ve SGK’nın anlaşmalı olduğu ödeme noktalarından yapabilirsiniz. Eğer 3 ay içinde ödeme yapamazsanız, yeniden başvuru dilekçesi ile başvuru yapıp talepte bulunmanız gerekmektedir.

Askerlik borçlanması yaparak, askerlik yaptığınız süre kadar daha erken bir zamanda emekli olma imkanına sahip olabilirsiniz. Kadınların doğum borçlanması gibi, erkeklerin de askerlik borçlanması emeklilik sürecine dahil edilmektedir.